Pohybovým ideálem CARVINGU je vykrojit oblouk bez smyku

 

Jak na to ??
.....podívejte se nejdřív sem <otevřít> (video, 400kB)   

Rozložte váhu symetricky na obě MODERNÍ CARVINGOVÉ lyže, překlopte je bérci a pánví na hrany a lyže díky svému "krojení" začnou samy zatáčet. Vznikající odstředivé síly kompenzujete dalším vkloněním pánve a bérců dovnitř oblouku (když se vkloníte moc, upadnete stejně, jako když se vkloníte málo).

  • Mírný odklon trupu v oblouku vám umožní VÍCE ZAHRANIT, což carving potřebuje.

  • Cca o 5-10%více  váhy na vnější lyži  ZVĚTŠÍ  VAŠI REZERVU VE STABILITĚ - což potřebují zvláště začátečníci a mírně pokročilí.

  • Trup nechte „na pokoji“, rukama nemáchejte, vyndejte je z kapes a držte je uvolněně mírně vpředu

  • Hole si nechte, budou se vám hodit u lanovky, při výstupech atd..

Když už téměř "jedete do lesa", tak pánev a bérce zase přesuňte nad lyže, ty přestanou zatáčet a můžete to zopakovat na druhou stranu. Snažte se stát na plných chodidlech, rozhodně se nezaklánějte, spíš se lehce opřete vpředu o jazyk boty. Lyže nikam nenuťte, jen je překlápějte z jedněch hran na druhé a  nechte je, ať zatáčku „vykrojí samy“. Až vám to půjde bez velkého přemýšlení, můžete přidat i zapíchnutí hole a napodobit tak ukázku "základního carvingového oblouku", který je podrobněji popsán v sekci "TECHNIKA - VÝUKA, lyže". Při správném provedení za vámi zůstanou ve sněhu „vykrojené dvě stejné koleje“

  Jednoduché, ne ? Nejvíc chyb udělá ten, kdo bude dělat něco navíc.

 

Když vám navíc poradí někdo kvalifikovaný a rozumný, umíte to na adekvátním kopci v pohodě za den, dva či tři...i bez smyku - zvláště pokud pojedete obloučky které vaše lyže "umí" a na kopci, který zvládáte.

 

              Pokročilí a vyspělí lyžaři SMĚŘUJÍCÍ K FUN Carvingu  či do VOLNÉHO TERÉNU  
budou zatáčet nadlehčením a FUN Carveři naopak zahodí hole, budou  vklánět trup, rotovat a
jezdit s váhou na vnitřní lyži - což je podstatně obtížnější, neboť rezerva ve stabilitě zmizí a lyžař balancuje na malíkové hraně vnitřní nohy. Nicméně za ty úžasné pocity  to FUN CRAVERŮM jistě stojí a oni - jako zkušení lyžaři – už to nějak zvládnou.

 

Všem KOMPLIKÁTORŮM a FANATIKŮM se vyhněte!

Dělají to „složité jak budík“, ale s moderním vybavením je to"snadné jak čerpadlo"
- cit. Matu :-
)